Sitemiz Tüm içeriği, Domain + Hosting + Adsens hesabı dahil SATILIKTIR. 0532 736 7642

LİSELER İÇİN PROJE VE PERFORMANS ÖDEVLERİ

 1. JENGA OYUNU
 2. MOBİÜS ŞERİDİ VE KLEİN ŞİŞESİ
 3. FRAKTALLAR.
 4. ÇİVİLERLE ALAN HESAPLAMA.
 5. KART OYUNLARI
 6. NAPİER İN KEMİKLERİ
 7. TANGRAM
 8. Pi SAYISI.
 9. BİLYELERİN SIRRI
 10. REVERSİ OYUNU.
 11. SİHİRLİ KARELER
 12. HANOİ KULELERİ
 13. FİBONACCİ
 14. SAYI OYUNLARI
 15. SOMA KÜPLERİ
 16. KÜPLERLE İSPAT.
 17. SİNİR KÜPÜ VE SİNİR PİRAMİTİ.
 18. ORİGAMİ.
 19. ALTIN ORAN.
 20. PARADOKSLAR.
 21. DÜĞÜMLER.
 22. KİBRİT OYUNLARI.
 23. GÖZÜ ALDATAN GÖRÜNTÜLER.
 24. İKİ BOYUTLU GRAFİKLER VE TABİATTAKİ YANSIMALARI.
 25. ÜÇ BOYUTLU GRAFİKLER VE TABİAT
 26. GRAF TEORİSİ VE ELİNİ KALDIRMADAN ÇİZ.
 27. DÖŞEMELER VE SİMETRİLER.
 28. ARİLER NİÇİN ALTİGEN PETEK YAPARLAR ?
 29. TOPOLOJİK DÜĞÜMLER (ÇİN DÜĞÜMLERİ)
 30. FİBONACCİ DÜNYASI
 31. ABAKÜS
 32. ARILAR VE MATEMATİK
 33. SİHİRLİ KARELER
 34. RAKAMLARIN EVRENSEL TARİHİ
 35. ZİHİNDEN İŞLEMLER
 36. ATOM MODELLERİ
 37. ZİHİNDEN İŞLEMLER
 38. SABUN KÖPÜĞÜ VE YÜZEY GERİLİMLERİ
 39. TANGRAM
 40. PARADOKS
 41. ORİGAMİ
 42. İMKÂNSIZ ŞEKİLLER
 43. FRAKTALLAR
 44. ÜÇ BOYUTLU RESİMLER
 45. ÇİVİLERLE ALAN HESABI
 46. EL KALDIRMADAN ÇİZ !
 47. HANOİ KULESİ
 48. ZEKA SORULARI VE GEZİCİ STANDLAR
 49. NAPİERİN KEMİKLERİ
 50. MÖBİUS ŞERİD
 51. ÖĞRENCİDEN GELEN TEKLİFLER; HAZIRLAMAYI PLANLADIĞI ÖDEV VEYA PROJENİN DEĞERLENDİRİLMESİ
 52. MATEMATİK KONULARININ; TANITIMI GÜNLÜK HAYATTA KULLANILDIĞI ALANLAR, FARKLI UYGULAMA ALANLARI, BU KONU ÜZERİNDE ÇALIŞMIŞ MATEMATİKÇİLER, HAYATLARI VE KATKILARININ SUNUM ŞEKLİNDE HAZIRLANMASI
 53. MATEMATİK NEDEN SEVİLMEZ?
 54. MATEMATİK FİLM VE POPÜLER MATEMATİK  KİTAPLARININ ÖZETLERİ
 55. MATEMATİK HESAPLARINDA PRATİK YOLLAR
 56. GÜNLÜK HAYATTA MATEMATİK HATALARI
 57. KRİPTOĞRAFİ
 58. MATEMATİK TARİHİ VE SENARYOLAŞTIRILMASI

9.SINIF

1)Altın oran ve Fibonacci hakkında bilgi veriniz.Kümeler konusunu araştırarak kümelerle ilgili …… soru ve son on yılın küme sorularını çözerek getiriniz.

2)Matematiksel karadelikler hakkında bilgi veriniz.John Napier hakkında bilgi toplayarak matematige katkılarını araştırınız.Üslü ve kareköklü sayılarla ilgili …..soru ve son on yılın üslü ve köklü sorularını çözerek getiriniz.

3)Eski uygarlıkların tarafından geliştirilen sayı sistemlerini araştırınız(Maya ,Hitit,Roma,Arablar gibi)Tabam arikmetiği hakkında bilgi vererek konu ile ilgili ….soru ve son on yılın konu ile ilgili öss sorularını çözünüz.

4)Eratosthhenes(yunanlı matematikçi) i araştırarak zaman ve takvim hesabları hakkında bilgi toplayınızMödüler arikmetik ile ilgili …..adet soru ve son on yılın konu ile ilgili öss sorularını çözerek getiriniz.

5)Kriptoloji hakkında bilgi edinerek kullanım alanlarını araştırınız.Şifreleme yöntemlerini araştırın.Bir atasözünü kendi şifreleme yönteminizle yazarak.Mödüler arikmetik ile ilgili son on yılın öss sorularını çözerek getiriniz.

6)Google,kaprekar,süper kompozit sayılar,googolplex sayılar,smith sayıları,friiedman sayıları ve strobogramatik sayıları araştırınız.Fonksiyonlar ile ilgili ….adet soru ve son on yılın konu ile ilgili öss sorularını  çözünüz.

7) ,0,e,i sayılarını araştırarak matematikte kullanılan sabitler hakkında bilgi toplayınız.Denklem ve problem çözümleri ile ilgili ….adet soru ve son on yılın konu ile ilgili sorularını çözerek getiriniz.

8)George Boole-Augostos De Morgan hakkında ve matematiğe katkılarını araştırınız.Mantık konusu ile ilgili …. Adet soru çözerek getiriniz.

9)Müslüman ve Türk matematikçiler hakkında bilgi edinerek matematiğe katkılarını arştırınız.Yol,hız.% ,karışım ve faiz problemler ile ilgili … daet soru ve son on yılın konu ilgili sorularını çözerek getiriniz.

1. KARE SAYILAR:

 

2. SMİTH SAYILAR

3. HARSHAD SAYILARI:

4. DOST SAYILAR:

5. ARKADAŞ SAYILAR

6. MERSENNE SAYILARI

7. MÜKEMEL SAYI:

8. CULLEN SAYILARI

9. WOODALL SAYILARI:

10. VAMPR SAYILAR

11. KAPREKAR SAYILARI

STROBOGRAMATİK SAYILAR(ters çevriline değişmeyen sayılar)

68+68+61=19+89+89

91-16+8=8+91-16

98+18+19=61+81+86

10.SINIF

1)William George-Horner-Bernoulli hakkında bilgi adinerek matematiğe katkılarını araştırınız.Polinomlar konusu ile ilgili… adet soru ve son 15 yılın konu ile ilgili öss sorularını çözerek getiriniz.

2)Euclid-Isaac Newton-Solvemini Euler-Abel ‘ araştırarak matematiğe katkılarını  ve yaptıklarını öğreniniz.Çarpanlara ayırma ,Özdeşlikler ve binom açılımı ile ilgili ….adet soru ve son 10 yılın konu ile ilgili öss sorularını çözünüz ve getiriniz.

3) Fonksiyonların ve  II. Derece denklemleri ve kullanım alanlarını araştırarak .konu ile ….adet soru ve son on yılın öss soruları ile çözerek getiriniz.

4)Parabollik eğrileri araştırarak hakkında bilgi toplayınız.Parabolün günlük kullanım alanları hakkında bilgi veriniz.Konu ile ilgili ….adet soru ve son 15 yılın konu ilgili öss soru ve çözümleri.

5)İznikli Hipporkhos hakkında bilgi ve eski Türk ve Müslüman alimler hakkında araştırma yapıp Trigonometrinin tarihi gelişimi ve trigonometriye sagladığı katkıları ve Trigonometrinin insan yaşamına sagladığı kolaylıklar ve kullanım alanları hakkında araştırma yapınız.konu ile ilgili …adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümler.

6)Matematik’in  Müzik,Tıp gibi alanlarla olan ilişkilerini araştırarak,Trigonometrik denklemler ile ilgili….adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümleri.

7)Eşitsizlikleri araştırarak (Cauhcy-schwarz)-Jensen eşitsizlikleri hakkında bilgi edininiz.Konu ile ilgili …adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümleri.

11.SINIF

1)Karmaşık sayıların tarihi gelişimi ve kullanım alanlarını(hidrodinamik-aerodinamik-haritacılık vb ğibi) araştırarak.Fanktal geometri ile ilişkisini araştırınız.Konu ile ilgili ….adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

2)Descartes-Euler-Carl F.Gauss-Hero-Gottfried-Leibniz-Norveçli Cosper-Wessel-Fransız Jeand Argad  gibi matematikçilerin karmaşık sayılar ile ilişkilerini araştırarak.Konu ile ilgili …..adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

3) 0-1-e-  –i sayılarını araştırarak Henry Briggs-Kepler-John Napier(napier kemikleri)Euler-Pierre Simon Laplace yi araştırarak matematiğe katkılarını bulunuz.Logaritmanın tarihi gelişimi ve kullanım alanlarını ve sağladığı kolaylıkkları  araştırın konu ile ilgili ….adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

4)Tümevarım ve sonsuz toplamlar ile ilgili(domino dogrusu ilişkisi hakkında) ve tümevarımın tariha gelişimi kullanım alanları sağladığı kolaylıkları araştır.Euler-Pierre Fermat-Gauss-Aristo Francis Bacon un katkılarını bulunuz.Konu ile ilgili …..adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

5)Dizileri n ve serilerin(sonsuz toplamların)kullanım alanlarını çıkışını ve gelişimini araştırınız.Konu ile ilgili …adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

6)Matrisler ve Determinantın gelişimi,çıkışı ve kullanım alanları hakkında araştırma yapınız.(Bilgisayar-Haritacılık-İnşaat-Elektirik-Şifreleme  vb  ğibi) Matrisler ve dijital görüntüler hakkında ve Arthur Cayley-Lagrange-Laplace yi araştırarak konuya katkılarını bulunuz.Konu ile ilgili….adet soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

7)İhtimaller(olasılık) hesablarının çıkışı ve kullanım alanları hakkında araştırma yaparak,Güvercin yuva ilkesini açıklayınız.Konu ile ilgili…adet ve son 10 yılın öss soru ve çözümleri.

12.SINIF

1)Fonksiyonlar konusunu araştırarak Leibniz-Euler-Johann Berneoulli Dirichelet hakkında bilgi edininiz.Fonksiyonların çıkışı kullanımı ve sağladığı kolaylıkları araştırın(tıp, mimari,ekonomi,inşaat vs.) konu ile ilgili…soru çözerek son 15yılın öss soru ve çözümlerini yapınız.

2)Limit ve süreklilik kavramları ve önemini araştırarak Newton-Leibniz-Sabit bin kura hakkında araştırma yapınız.Çemberin çevresini limit yolu ile hesaplayınız.Belirsizlik halleri limit ve süreklilik ile ilgili…soru ve son 15 yılın öss soru ve çözümlerini  yapınız.

3)Türev ve kalkulus’ün tarihi gelişimi (hareket ve değişim matematiği) hakkında araştırma yapınız türevin günlük kullanım alanları hakkında bilgi veriniz.Konu ile ilgili…adetsoru çözerek son 15 yılın öss sorularını yapınız.

4)Türevin kökenini hareket ve değişim problemleri hakkında araştırma yapınız(Newton-Fermat-İsaac Barrow-Şerafeddin Al Tusi-L  hospital -Laplace)matematikçilerin konuya katkılarını araştırınız.Konu ile ilgili…adetsoru ve son 15 yılın öss sorularını yaparakm getiriniz.

5)İntegral Kalkulus hakkında ve kullanım kullanım alanlarını araştırarak (Parçalı toplamların) sağladığı kolaylıkları araştırınız.Cauchy-Augustın-Louise-B.Riemann-K.Weiersetrass’nın konuya katkılarını araştırınız.İntegralin mühendislik,inşaat,jeoloji,petrol gibi alanlara katkılarını araştırarak konu ile ilgili…adet soru ve son 15 yılın öss sorularını çözünüz

GEOMETRİ

1)Geometrinin tarihi gelişimi hakkında bilgi edininiz.Menelaus ve ceva teoremleri hakkında araştırma yapınız,tarihsel çıkışı ve kullanım alanları.Üçgenler konusu ile ilgili …..adet soru ve son 10 yılın çıkmış öss soru ve çözümlerini yapınız.

2)Geometri ve duallik ilkelerini araştırınız.(aksiyomatik sistemler-Projektif geometri-Deargues teoremini araştırınız.

3)Matematiksel ve Geometrik (katlanabilirlik) origami hakkında araştırma yapınız.Açıyı ikiye ve üçe bölme ile ilgili bilgi edinerek,bir daireye eşit kare çizimini araştırınız.ve Lissajous eğrileri hakkında bilgi edininiz.

 1. Geometri soruları ve konularının geometri kitaplarından ve internetteki geometri sitelerinden yararlanılarak sonumlar hazırlattırılması
 2. Farklı geometri kaynaklarından yararlanılarak geometri dergisi çıkartılması
 3. Fakültelerin matematik bölümü hocaları ile görüşülerek, matematiğin ve geometrinin günümüzdeki yeri ve önemi ile ilgili röportaj yaptırılması
 4. Geometri dersinin resim, poster, albüm, pano gibi yardımcı ders araç-gereçleri ile anlatılabilmesine yönelik ödevler verilmesi
 5. Geometri bilim adamlarının ilginç hayat hikayeleri ve geometrinin tarihçesinin araştırılması
 6. Popüler matematik dergi ve kitaplarının araştırılarak ilginç konulardan arşiv oluşturulması
 7. Çeşitli şekillerin alan, uzunluk, açı hesaplarını yapan bilgisayar programlarının araştırılması
 8. Geometri konularını içeren araştırma projeleri yaptırılması
 9. Geometrik şekiller yaptırılması. (üç dikme teo. Somut olarak gösterimi, düzlemlerin ayırdığı bölgelerin gösterimi, çeşitli ispatların gösterimi, katı cisimlerin açılır kapanır şekilde gösterimi)
 10. Geometrinin günümüzde kullanıldığı alanlar (mimarlık, güzel sanatlar,resim, astronomi) araştırılması.
 11. Geometride kullanılan tüm formüllerin araştırılıp disket, cd ortamında kullanılmasına yönelik ödevler
 12. Geometrik şekilleri gösteren halı - kimi - abajur ve süsler yaptırılmasına yönelik ödevler verilmesi
 13. Noktanın doğruya göre simetriğinin formülünün araştırılmasına yönelik ödevler verilmesi
 14. Matematik bilim adamlarına okulda seminer verdirilmesi
 15. Geometri WEB sayfası oluşturulmasına yardımcı olacak ödevler verilmesi